KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

PRACOWNIA WŁADYSŁAWA KOŚCIELNIAKA

Izba Pamięci Władysława Kościelniaka została otwarta w pierwszą rocznicę śmierci artysty, 8 listopada 2016 r. Mieszczące się przy ul. Górnośląskiej 10 od lat 40. XX w. atelier, zgodnie z wolą artysty, po jego śmierci trafiło pod opiekę biblioteki. Twórca przez wiele lat był związany z Książnicą Pedagogiczną. Przyjaźnił się z jej wieloletnim dyrektorem, prof. Krzysztofem Walczakiem.

W wiernie odtworzonej pracowni mistrza znalazły się jego biurko i krzesło, komoda   i bieliźniarka, których szuflady wypełnione są pracami artysty i zdjęciami, korespondencją, dokumentami osobistymi. Biblioteka wzbogaciła się o interesujący księgozbiór oraz obrazy, grafiki, rysunki. Dzięki uprzejmości syna Cypriana, zbiory te powiększyły się o różne cenne pamiątki rodzinne, w tym obrazy i fotografie             z mieszkania państwa Kościelniaków, które znajdowało się piętro niżej, tuż pod pracownią.

Miejsce ma służyć pielęgnowaniu pamięci o jednym z najwybitniejszych kaliskich artystów plastyków, ale także kronikarzu Kalisza. W zrekonstruowanej pracowni mistrza odbywają się prelekcje dla młodzieży szkolnej poświęcone artyście i jego dorobkowi. Pracownia znajduje się w sali nr 22 na drugim piętrze biblioteki i stanowi część Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy.

Inwentarz kolekcji Władysława Kościelniaka