KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

ARCHIWUM


23.12.2019

 

Książnica Pedagogiczna Poleca

W ramach kolejnej odsłony cyklu bibliotecznego Książnica Pedagogiczna Poleca proponujemy wydawnictwa książkowe i artykuły opisujące zagadnienie czytelnictwa dzieci i młodzieży, życząc jednocześnie, aby książka towarzyszyła Państwu każdego dnia Nowego Roku 2020.

/więcej../


23.12.2019

Dnia 18 grudnia br. mieliśmy okazję uczestniczyć we wzruszającym „Wspólnym kolędowaniu” w Specjalnym Ośrodku  Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu. W imieniu Pani Marzeny Wodzińskiej - Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz dyrekcji i pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu życzenia złożyła Pani wicedyrektor Małgorzata Kołodziej. Dziękujemy za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.

/więcej../


W sobotni wieczór, 14 grudnia, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się Koncert Świąteczny - Gala Wolontariatu, zorganizowany przez zaprzyjaźnioną Fundację "Inicjatywa dla Opatówka". Podczas koncertu PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego – jednostka edukacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego otrzymała podziękowania za tegoroczną współpracę przy organizacji projektu "Calisiada 2019" oraz partnerstwo przy projekcie Witraże Ziemi Kaliskiej. Podziękowanie za wsparcie merytoryczne „Calisiady” otrzymał także pracownik Biblioteki Marcin Mikołajczyk. Serdecznie dziękujemy za wyróżnienia i liczmy na dalszą współpracę!

. #


16.12.2019

W dniu 12.12.2019 r. bibliotekarka z PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostki edukacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wzięła udział
w pracach jury Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania oraz przeprowadziła warsztaty poświęcone książce w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym.

/więcej../


15.12.2019

 

W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu odbyło się kolejne, cykliczne „Wieczorne czytanie”. Podobnie jak w zeszłym roku do udziału zaproszono Książnicę Pedagogiczną. Jolanta Szymańska – bibliotekarz z Książnicy – przeczytała dzieciom książkę pt. „Szarka” autorstwa Ewy Nowak.

/więcej../


11.12.2019

W mroźny poranek, 6 grudnia 2019 roku, w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, odbyły się Mikołajkowe Warsztaty Twórczości Dziecięcej zorganizowane przez jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego: Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Gościem i jednocześnie uczestnikiem warsztatów była Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która aktywnie włączyła się w organizację tej inicjatywy.

/więcej../


9.12.2019

Konkurs „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”

Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanym konkursie „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”.
Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Niemczech. Celem Konkursu jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią
i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok.
Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas XXIV Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach od 6 do 8 marca 2020 r.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem konkursu.
Termin przesyłania zgłoszeń upływa 10 lutego 2020r.

/Regulamin../ , /Karta uczestnika../


9.12.2019

W dniu 2.12.2019 bibliotekarki z PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostki edukacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odwiedziły Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Winiarskiej w Kaliszu.

/więcej../


6.12.2019

5 grudnia 2019 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Warto wiedzieć, warto zobaczyć ” – III edycja – „Mała ojczyzna w dokonaniach artystycznych i publicystycznych regionalnych twórców”. Konkurs zorganizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego skierowany był dla bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych oraz dla bibliotekarzy szkolnych. Wśród laureatek i wyróżnionych, którym nagrody wręczyła Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, znaleźli się bibliotekarze Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

/więcej../


22.11.2019

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”


Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo” to projekt czytelniczy skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych, szkół średnich oraz szkół policealnych. Projekt przeprowadzony zostanie w okresie od 25 listopada 2019 r. do 17 kwietnia 2020 r
Celem projektu jest m.in.: rozwijanie kultury czytelniczej dzieci w wieku szkolnym i młodzieży, kształtowanie nawyku czytania i zainteresowania literaturą, promowanie wartości rodzinnych, promowanie czytelnictwa oraz promowanie literatury regionalnej, polskiej i światowej.

/Regulamin../


22.11.2019

V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020.
Mistrzostwa Lokalne


PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu zaprasza szkoły podstawowe, przedszkola oraz szkoły specjalne do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne.

Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:
a) przedszkola / szkoły specjalne;
b) klasy 1–4 szkół podstawowych;
c) klasy 5– 8 szkół podstawowych.

/Regulamin../ , /Formularz../ , /więcej../


 

4.12.2019

W dniu 3 grudnia br.  PBP Książnica Pedagogiczna  im. A. Parczewskiego w Kaliszu  zorganizowała konferencję  „KSIĄŻKA I DZIECKO – KONTAKTY Z KSIĄŻKĄ JAKO ELEMENT ROZWOJU MÓZGU” , poświęconą neurodydaktycznym  zagadnieniom w kontekście czytelnictwa dzieci
i młodzieży.

/więcej../


4.12.2019

 

Dnia 2 grudnia 2019 w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyły się zajęcia poświęcone patronowi roku 2019 Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, w których uczestniczyły uczennice III klasy ZSZ w Kaliszu (specjalność fryzjerstwo).

/więcej../


4.12.2019

Dnia 28 listopada 2019 r. odbył się Konkurs Recytatorski Twórczości Patriotycznej „Kocham Polskę”, którego organizatorami byli Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu oraz PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostka edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W konkursie wzięło udział 38 recytatorów ze szkół podstawowych z Kalisza oraz Droszewa i Koźminka.

/więcej../


29.11.2019

W dniu 25.11.2019 r. pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu Księży Orionistów i pracownicy PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostki edukacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Biblioteki Narodowej „Podaruj wiersz”. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Dom Dziennego Pobytu Księży Orionistów otrzymał także w darze książki, w tym zbiory poezji.

/więcej../


 

27.11.2019

„Spotkajmy się w bibliotece” to cykl spotkań odbywających się już drugi rok w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. W jego ramach, dnia 25 listopada 2019 r., miało miejsce wydarzenie kulturalno-oświatowe związane z obchodami 100. rocznicy urodzin pisarza i publicysty Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Liczną rzeszę zainteresowanych powitała wicedyrektor Książnicy, przekazując życzenia od Marzeny Wodzińskiej – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, aby spotkanie stało się inspiracją do zgłębienia biografii i twórczości autora. Zgromadzona licznie publiczność wysłuchała trzech prelegentów.

/więcej../


25.11.2019

 

Konferencja „Książka i dziecko – kontakty z książką, jako element rozwoju mózgu”Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza na konferencję pt. „Książka
i dziecko – kontakty z książką, jako element rozwoju mózgu” poświęconą neurodydaktycznym zagadnieniom w kontekście czytelnictwa dzieci  i młodzieży. Konferencja przeznaczona jest dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, bibliotekarzy i rodziców.
Miejsce: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM, ul. Nowy Świat 28-30, sala B 207.
Wszystkie osoby zainteresowane, chcące wziąć udział w konferencji proszone są o przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeń do dnia 28 listopada br.

Formularz zgłoszeńProgram konferencji


16.11.2019

Telefon i komputer – dobra zabawa czy realne zagrożenie – spotkanie dla nauczycieli

Dnia 14 listopada br. odbyło się IV spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie skierowane do nauczycieli, rodziców oraz zainteresowanych osób. Podczas spotkania pt. "Telefon i komputer – dobra zabawa czy realne zagrożenie” prowadzonego przez Panią Ewelinę Grygiel poruszane były zagadnienia ...

/więcej../


16.11.2019

Szanowni Państwo

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza 25 października br.
o godz. 15.00 na kolejne spotkanie z cyklu "Spotkajmy się w bibliotece”. Sesja poświęcona będzie Gustawowi Herlingowi – Grudzińskiemu , w stulecie urodzin pisarza i publicysty emigracyjnego. Prelekcje wygłoszą: dr Marek Kozłowski – nauczyciel historii i wos-u w IV LO im. I. J. Paderewskiego w Kaliszu   – „Gustaw Herling – Grudziński – historia życia”, mgr Renata Jarentowska – nauczyciel języka polskiego w  IV LO – „Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny…Doświadczenie rzeczywistości łagrowej w relacji Gustawa Herlinga – Grudzińskiego („Inny świat”)” oraz mgr Joanna Kucińska – nauczyciel języka polskiego
i plastyki w  IV LO  – „Kobieca historia gułagu. Portrety więźniarek w „Innym świecie”.
Serdecznie zapraszamy.

/więcej../


16.11.2019

W środę 13 listopada br., w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Dyrekcja
i Pracownicy Książnicy Pedagogicznej, na zaproszenie dyrekcji MOZK, uczestniczyli w uroczyście obchodzonych 120. urodzinach kaliskiego artysty Tadeusza Kulisiewicza. Wśród licznie zgromadzonych gości, słowa uznania i gratulacje dla organizatorów w imieniu Marzeny Wodzińskiej Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego przekazał jej reprezentant.

/więcej../


13.11.2019

 

PODZIEL SIĘ CZASOPISMEM! DAJ POCZYTAĆ INNYM!

Akcja „Podziel się czasopismem! Daj poczytać innym!”, organizowana przez PBP Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu, adresowana jest do wszystkich chętnych. Celem akcji jest podzielenie się czasopismami. Ideą przyświecającą temu działaniu jest popularyzacja czytelnictwa czasopism oraz realizacja hasła: „Podaruj czasopismom drugie życie”. Zgromadzone periodyki z pewnością umilą czas i stanowić będą doskonałą formę rozrywki dla podopiecznych, przebywających
w ośrodkach opieki oraz szpitalach.

/więcej../


13.11.2019

 

W październiku br. odbyło się spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli „Dziedzictwo kulturowe regionu kaliskiego”. Nauczyciele regionaliści spotkali się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Mieli okazję zwiedzić dworek, skansen oraz podyskutować na tematy związane z regionem i jego promocją.

/więcej../


8.11.2019

Astra inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka – warsztaty dla nauczycieli w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Dnia 6 listopada br. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu – instytucji Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbyły się warsztaty plastyczne  skierowane  do  wychowawców przedszkolnych, nauczycieli klas początkowych, pedagogów, pracowników świetlic oraz nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych.

/więcej../

 


4.11.2019

Dzień Postaci z Bajek w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

W ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek odwiedziły nas dzieci z przedszkola  przy  Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 4 w Kaliszu.

/więcej../


4.11.2019

Książnica Pedagogiczna Poleca

W nawiązaniu do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) polecamy literaturę  opisującą to zagadnienie.

/więcej../


4.11.2019

Cykl „Ludzie z pasją” w Książnicy Pedagogicznej

W poniedziałek 28 października br. w Książnicy Pedagogicznej odbyło się spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Wykład zatytułowany „Zwyczaje zaduszkowe” wygłosiła pani Marta Kaleta, wykładowca Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku etnologia.

/więcej../


4.11.2019

Książnica Pedagogiczna zaprasza na  spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie, skierowane do nauczycieli, opiekunów, rodziców i wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wspierać psychofizyczny rozwój dziecka. Na spotkaniu pt. „Telefon i komputer  - dobra zabawa czy realne zagrożenie ”, prowadzonym przez panią Ewelinę Grygiel rozmawiać będziemy m. in.
o zagrożeniach w sieci (cyberbullying  i inne) oraz o niepokojących objawach -  formalnych  kryteriach uzależnień.

Prelegent spotkania:
Ewelina Grygiel -  prezes Fundacji Pracownia Projektów Społecznych, autor i koordynator projektów aktywizujących z obszaru pomocy społecznej (dzieci, rodzice, opiekunowie, wychowawcy), organizator pomocy społecznej i specjalista zarządzania projektami, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. W realizacji różnych działań współpracuje
z wieloma wielkopolskimi organizacjami pozarządowymi. Obecnie w trakcie studiów psychologicznych.

Przewidywany czas spotkania 1,5 h. Wszystkie osoby zainteresowane, chcące wziąć udział
w warsztatach proszone są o przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeń do dnia 8 listopada br.

/Formularz../


4.11.2019

Książnica Pedagogiczna zaprasza na  spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie, skierowane do nauczycieli, opiekunów, rodziców i wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wspierać psychofizyczny rozwój dziecka. Na spotkaniu pt. „Telefon i komputer  - dobra zabawa czy realne zagrożenie ”, prowadzonym przez panią Ewelinę Grygiel rozmawiać będziemy m. in.
o zagrożeniach w sieci (cyberbullying  i inne) oraz o niepokojących objawach -  formalnych  kryteriach uzależnień.

Prelegent spotkania:
Ewelina Grygiel -  prezes Fundacji Pracownia Projektów Społecznych, autor i koordynator projektów aktywizujących z obszaru pomocy społecznej (dzieci, rodzice, opiekunowie, wychowawcy), organizator pomocy społecznej i specjalista zarządzania projektami, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. W realizacji różnych działań współpracuje
z wieloma wielkopolskimi organizacjami pozarządowymi. Obecnie w trakcie studiów psychologicznych.

Przewidywany czas spotkania 1,5 h. Wszystkie osoby zainteresowane, chcące wziąć udział
w warsztatach proszone są o przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeń do dnia 8 listopada br.

/Formularz../


27.10.2019

 

W piątek w siedzibie Książnicy Pedagogicznej - nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu pt. „Wakacyjne zdjęcie z książką i zakładką” zorganizowanego przez Książnicę Pedagogiczną
im. A. Parczewskiego w Kaliszu oraz Galerię Tęcza.

 

 

/więcej../


25.10.2019

 

Dnia 23 października br. odbyło się kolejne, XI Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy, którego tematem były Aspekty prawne pracy nauczyciela-bibliotekarza.

/więcej../


23.10.2019

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych do udziału w III edycji projektu AKTYWNA BIBLIOTEKA. Celem projektu jest budowanie partnerskiej współpracy Książnicy
z bibliotekami szkolnymi Kalisza i regionu kaliskiego oraz promowanie najlepszych praktyk
w zakresie tej współpracy,  poprzez przyznanie wyróżniającej się bibliotece szkolnej tytułu honorowego Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą). W ramach projektu odbędzie się konkurs czytelniczo-plastyczny dla uczniów, na kartę literacką pt. „Książkowa talia kart”. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2019 r. Szczegóły w regulaminie.

 

/Regulamin projektu../ , /Regulamin konkursu dla uczniów../


23.10.2019

Astra inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka – lista rezerwowa

W związku z dużym zainteresowaniem szkoleniem pt. Astra inspiruje, czyli  jak pokolorować świat dziecka  uruchamiamy listę rezerwową zapisów. Udział w szkoleniu osób zapisanych na tę listę będzie możliwy po zwolnieniu się miejsca na  liście głównej. Decyduje kolejność zapisu.

/Formularz../


 

23.10.2019

W dniach 16 i 18 października br. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu gościliśmy grupy przedszkolne 5 i 6-latków z Przedszkola nr 1 w Kaliszu i Przedszkola Integracyjnego Sióstr Felicjanek w Kaliszu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach „Barwy jesieni”.

/więcej../


23.10.2019

 

 

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego – instytucja Samorządu Województwa Wielkopolskiego uruchomiła I edycję edukacyjnego programu czytelniczego skierowanego do przedszkoli z Kalisza i okolic.

/więcej../


18.10.2019

ASPEKTY PRAWNE PRACY NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA


Zapraszamy na XI spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy w dniu 23 października 2019 r. o godz. 11.30, pokój nr 10.

/więcej../


15.10.2019

Zaproszenie na spotkanie pt. „Zwyczaje zaduszkowe”

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza 28 października br. o godz. 16.00 na pierwsze spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją”.
Gościem Książnicy będzie Marta Kaleta - absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku etnologia, wykładowca w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, która

Serdecznie zapraszamy

/więcej../


15.10.2019

Zaproszenie na spotkanie pt. „Zwyczaje zaduszkowe”

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza 28 października br. o godz. 16.00 na pierwsze spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją”.
Gościem Książnicy będzie Marta Kaleta - absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku etnologia, wykładowca w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, która wygłosi prelekcję pt. „Zwyczaje  zaduszkowe”.

Serdecznie zapraszamy

/więcej../


15.10.2019

Inauguracji Roku Akademickiego  2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia”

W dniu 15 października 2019 r. dyrekcja PBP Książnicy Pedagogicznej  uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku akademickiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia”

/więcej../


15.10.2019

 

Wakacyjne zdjęcie z książką i zakładką – wyniki konkursu

Prezentujemy zwycięskie zdjęcia w konkursie na Wakacyjne zdjęcie z książką i zakładką organizowanym przez PBP Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu oraz Galerię Tęcza.

/więcej../


15.10.2019

 

Astra inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka – warsztaty dla nauczycieli

Serdecznie  zapraszamy na bezpłatne szkolenie  pt. „Astra inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka”  w środę 6 listopada 2019 r. w godz. od 13.00-15.00 w siedzibie PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62 (wjazd od ulicy Kordeckiego).

/Informacja../ , /Formularz zgłoszenia../


9.10.2019

 

 

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza na spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli "Dziedzictwo kulturowe regionu kaliskiego". Spotkamy się 21 października 2019 r. o godz. 13.00 w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Program spotkania w załączeniu.

/Program../


9.10.2019

 

Przypominamy, że do 15 października 2019 r. można składać prace w konkursie "Warto wiedzieć, warto zobaczyć", który skierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

/Regulamin../ , /Formularz zgłoszenia../


9.10.2019

Zbliża się termin składania prac w konkursie "Wielkopolska - moja duma". Prace plastyczne można przesyłać do 15 października 2019 r. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Wielkopolski w wieku 50+.

 

/Regulamin../ , /Formularz zgłoszenia../


9.10.2019

W dniu 7 października 2019r. uczestniczyliśmy w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale WP-A UAM w Kaliszu.
Przybyłych gości powitał prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, zaś podsumowania minionego roku - prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor UAM w Poznaniu.
Prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas oraz dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, prodziekan ds. studenckich WPA w Kaliszu dokonali immatrykulacji studentów rozpoczynających naukę.
Uroczystość uświetnił wykład inauguracyjny pt. „Etos akademicki a kultura osobista studenta w procesie stawania się istotą ludzką”, który wygłosił prof. UAM dr hab. Mariusz Dembiński.
Jak co roku w uroczystości udział wzięli przedstawiciele Miasta Kalisza, kaliscy radni, przedstawiciele władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, wykładowcy i studenci WPA, reprezentanci służb mundurowych, środowisk naukowych i duchowieństwa.

. .


6.10.2019

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostka edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, włączyła się w obchody Światowego Dnia Zwierząt biorąc udział w imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt- Straż Zwierząt-Help Animals. Wydarzenie miało miejsce 5 października br. w Galerii Amber w Kaliszu.

/wiecej../

 


 

5.10.2019

W sobotę 5 października 2019 r. Książnica Pedagogiczna po raz czwarty zorganizowała wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki, w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".

/więcej../

 


4.10.2019

Dnia 4 października br. odbyła się 4. edycja projektu "Calisiada 2019" pod hasłem „Opowieść starej kotwicy z kaliskiego parku”, którego organizatorami są Stowarzyszenie Stacja Inspiracja i Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka", a jednym z partnerów PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego
w Kaliszu.  W projekcie skierowanym do uczniów szkół podstawowych Wielkopolski Południowo-Wschodniej wzięło udział 12 drużyn.

/więcej../


3.10.2019

Podsumowanie konkursów o tytuły „Wielkopolska Szkoła Roku” oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku”

W czwartek 3 października 2019 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy o tytuły „Wielkopolska Szkoła Roku” oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku”.

/więcej../


1.10.2019

NOC BIBLIOTEK w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu!

W sobotę 5 października 2019 r., w godzinach 17.00 – 21.00, zapraszamy na ogólnopolską Noc Bibliotek - wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Przygotowaliśmy moc atrakcji – czekają na Was: projekcja filmu dla dzieci, godzina z językiem migowym, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Kaliskiego Młodzieżowego Klubu Literackiego, komnata zagadek, jubileuszowa gra z fantami, biblioteczna sala flirtu i wiele innych. Wstęp wolny.

 

/Program../


1.10.2019

„Nauczycielskie zaczytanie”
III edycja Konkurs dla nauczycieli 2019 –2020

/Regulamin../, /Oświadczenie../


.

1.10.2019

Piknik Rodzinny „Dbaj o zdrowie”

Dnia 28 września  br. bibliotekarze Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym  „Dbaj o zdrowie” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 im. A. Mickiewicza w Kaliszu. Podczas trwania imprezy przedstawiono fragment księgozbioru biblioteki  dostępny dla wszystkich oraz bogatą ofertę edukacyjną.

. .


1.10.2019

„Biegnij do czytania” 

W dniach 28-30 września br. Książnica Pedagogiczna wraz z Galerią Tęcza przeprowadziła akcję czytelniczą -  II Sportowy Maraton Czytelniczy „Biegnij do czytania” w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

/więcej../


1.10.2019 

Wystawa Przetrwanie w Sarajewie – krótkie podsumowanie

Przez cały wrzesień podczas trwania ekspozycji wystawę zwiedziło blisko 600 osób w tym prawie 500 uczniów i nauczycieli z 8 różnych typów szkół Kalisza i okolic.

/więcej../


27.09.2019

W dniu 27 września 2019 r. pracownik Książnicy Marcin Mikołajczyk wziął udział w Narodowym Czytaniu w Zespole Szkół nr 1 w Godzieszach Wielkich. Fragmenty nowel prezentowali także m. in. przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, bibliotekarze, grono pedagogiczne oraz rodzice
i uczniowie szkoły.


27.09.2019

Dnia 27.09.2019 r. bibliotekarki PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odwiedziły Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Winiarskiej w Kaliszu.

/więcej../


30.09.2019

Książnica Pedagogiczna Poleca

Po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem Książnica Pedagogiczna poleca.  Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami opisującymi m. in. przegląd inicjatyw czytelniczych. Tematyka opracowań została  wybrana w nawiązaniu do obchodów miesiąca bibliotek szkolnych.

/więcej../

 

25.09.2019

Pracownik Książnicy Marcin Mikołajczyk wystąpił z referatem podczas spotkania Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, które odbyło się 25 września br. w Villi Calisia i poświęcone było Tadeuszowi Kulisiewiczowi. M. Mikołajczyk zaprezentował wystąpienie  pt. „Tadeusz Kulisiewicz na łamach prasy kaliskiej” wzbogacone prezentacją multimedialną. Uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą literatury ze zbiorów Książnicy, poświęconą grafikowi.

/więcej../


.

W ramach akcji Narodowe Czytanie, 23.09.2019 r.  pracownicy PBP Książnicy Pedagogicznej im.
A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostki edukacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odwiedzili Dom Dziennego Pobytu Księży Orionistów w Kaliszu. Wspólnie
z pensjonariuszami przeczytaliśmy dwie nowele: „Katarynkę” B. Prusa i „Dym” M. Konopnickiej. Wizyta w DDP Księży Orionistów zapoczątkowała cykl głośnego czytania literatury polskiej przez seniorów
i instruktorów DDP.

. . . .


24.09.2019

W dniu 23 września  2019 r. odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Inwestycja w całości jest sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Prace rozpoczęły się w lutym bieżącego roku, a termin zakończenia prac budowlanych przypada na sierpień 2020 roku.

/więcej../


20.09.2019

2.kaliska Senioriada  w Książnicy Pedagogicznej

W czwartek 19 września br. w ramach 2. kaliskiej Senioriady Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu odwiedziła grupa seniorów, Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem i kuratorskim oprowadzaniem dr Bogumiły Celer przybliżającej wystawę pt. „Druki muzyczne z przełomu XIX i XX wieku w zbiorach specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu”.

/więcej../


17.09.2019

W dniach 12 i 13 września 2019 r. Książnica Pedagogiczna w Kaliszu zorganizowała konferencję szkoleniową dla dyrektorów i kierowników bibliotek pedagogicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Konferencję w imieniu Marzeny Wodzińskiej, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Doroty Kinal, Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Samorządu Województwa Wielkopolskiego, otworzyła Dyrektor Książnicy Pedagogicznej, Jolanta Nowosielska.

/więcej../


.

15.09.2019

 

Z okazji 100-lecia Służb Sanitarnych i Weterynaryjnych w Polsce, Książnica Pedagogiczna została wyróżniona jako jedna spośród instytucji współpracujących ze służbami sanitarnymi na terenie miasta Kalisza.

. . .


W dniach 03-27 września 2019 r.
Książnica Pedagogiczna serdecznie zaprasza na niecodzienną ekspozycję „Przetrwanie w Sarajewie”

Wystawę „Przetrwanie w Sarajewie” możemy podziwiać dzięki współpracy nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych z żydowskim Instytutem Historycznym CENTROPA z siedzibą w Wiedniu oraz PBP Książnicą Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Cały projekt jest współfinansowany przez UE w ramach programu Europa dla Obywateli.
 Wystawa  opowiada o współpracy ludności cywilnej podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców okupowanego Sarajewa,  stała się historia organizacji La Benevolencja.
Zaproszenie kierujemy szczególnie do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich wraz z opiekunami, a także do wszystkich zainteresowanych.

. . . .

Wystawę można zwiedzać we wrześniu br. w godzinach pracy biblioteki.

10.09.2019

 

 

Wsparliśmy kaliską Bibliotekę Miejską przekazując książki od Marzeny Wodzińskiej - członka Zarządu Samorządu Województwa Wielkopolskiego - wraz z CWRDiZ w ramach akcji #BookChallengeKalisz.


9.09.2019

Narodowe Czytanie w Książnicy

Dnia 9 września 2019 r. uczniowie VIII klasy Szkoły Podstawowej  nr 18 im. J. Kusocińskiego w Kaliszu uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania w Książnicy. Podczas spotkania zaprezentowane zostały fragmenty  8  opowiadań wchodzące w skład Klasyki Polskiej Noweli czytane przez dyrekcję, bibliotekarzy i pracowników  Książnicy  oraz nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 18  w Kaliszu. Ponadto młodzież uczestnicząca w spotkaniu stworzyła remiks literacki usłyszanych wcześniej fragmentów nowel. Spotkanie zakończyło się. wręczeniem pamiątkowych dyplomów. 

/więcej../


.

7.08.2019

Spotkanie Kaliskiego Klubu Aforystów

W środę 31 lipca br. w siedzibie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu – Instytucji Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbyło się spotkanie Kaliskiego Klubu Aforystów działającego przy Wielkopolskim Oddziale Związku Literatów Polskich,  na którym rozmawiano  m. in.  o kontynuacji współpracy między biblioteką a literatami.

. .


6.08.2019

Warto wiedzieć, warto zobaczyć

Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego konkursie: „Warto wiedzieć, warto zobaczyć”. Tegoroczna edycja zatytułowana została: „Mała ojczyzna w dokonaniach artystycznych i publicystycznych regionalnych twórców Konkurs skierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych. Celem konkursu jest pogłębianie więzi ze środowiskiem, kulturą i tradycją. Ponadto konkurs ma na celu pogłębianie zainteresowań historycznych oraz świadomości patriotycznej i regionalnej uczniów poprzez działania nauczycieli bibliotekarzy.

Regulamin, Formularz zgłoszenia


6.08.2019

Wielkopolska – moja duma

Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego konkursie: „Wielkopolska – moja duma”. Tegoroczna edycja zatytułowana została: „Wielkopolska nieznana – poza turystycznym szlakiem” Konkurs skierowany jest do osób w wieku 50+. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej oraz uwrażliwienie na piękno wielkopolskiego krajobrazu.

Regulamin, Formularz zgłoszenia


1.08.2019

III Piknik Organizacji  Pozarządowych
w Nowych Skalmierzycach

Dnia 27 lipca br. Książnica Pedagogiczna w Kaliszu  - jednostka edukacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego wzięła udział III Pikniku Organizacji Pozarządowych w Nowych Skalmierzycach. Na odwiedzających nasze stanowisko czekało wiele atrakcji m. in. lekcje kaligrafii, puzzle z postaciami
z bajek oraz możliwość wykonania własnej zakładki do książek. Goście mogli również zapoznać się
z ofertą naszej placówki.

/więcej../


8.07.2019

Poetyckie środy w Książnicy

Zapraszamy na cykl otwartych spotkań poświęconych poezji, które będą się odbywały w każdą wakacyjną środę (pierwsze spotkanie 10 lipca br.) w godz. 15.00-16.00. Podczas "Poetyckich śród" będziemy wspólnie czytali wybrane utwory poetyckie, a także słuchali nagrań poezji w interpretacjach aktorskich. Spotkania będą odbywały się w wypożyczalni Książnicy. Wstęp wolny.

24.06.2019

Konkurs fotograficzny „Wakacyjne zdjęcie z książką i zakładką”

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu – instytucja Samorządu Województwa Wielkopolskiego wraz z Galerią Tęcza organizuje konkurs fotograficzny pt. „Wakacyjne zdjęcie z książką i zakładką”, który zaplanowany został:
I etap od 24.06.2019 r. do 15.09.2019 r. 
II etap od 23.09.2019 r. do 14.10.2019 r. Zakładki niezbędne do zrobienia zdjęcia wraz z ulotką dostępne są w wypożyczalni Książnicy Pedagogicznej oraz we wszystkich salonach Galerii Tęcza.
Na zwycięzców czekają karty podarunkowe do Galerii Tęcza o nominałach 300 zł, 200 zł i 100 zł. Wręczenie nagród nastąpi 25.10.2019 r. w siedzibie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, o czym laureaci zostaną poinformowani na profilach FB, stronach internetowych organizatorów oraz na wskazany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail.

Zapraszamy do udziału!

23.06.2019

18 czerwca 2019 roku w sali Auditorium Maximum Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „100 lat UAM”.
Organizatorem i fundatorem nagród w konkursie był Zarząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Uroczystość w imieniu Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego pani Marzeny Wodzińskiej otworzył i przekazał laureatom gratulacje pan Czesław Kruczek – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

/więcej../


20.06.2019

Książnica Pedagogiczna poleca

Wszystkim ojcom z okazji zbliżającego się Dnia Ojca składamy serdeczne życzenia. Promując wizerunek mężczyzny-taty czytającego, pragniemy zachęcić odwiedzających czytelników - ojców do lektury przygotowanej szczególnie dla nich.

/więcej../


20.06.2019

Czytelnia poleca w czerwcu artykuły z czasopism

Życie Szkoły : edukacja wczesnoszkolna 2019 nr 5:
Poskromić wewnętrznego krytyka / Magdalena Goetz
Charaktery : magazyn psychologiczny 2019 nr 5:
Ciało mówi więcej niż myśli i słowa / Joanna Dudek

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami tekstów.

/więcej../


17.06.2019

W poniedziałek 17 czerwca br. w Książnicy Pedagogicznej – instytucji Samorządu Województwa Wielkopolskiego - odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Znani/nieznani Wielkopolanie – ocalić od zapomnienia". Wykład pt. „Kossakowie w Wielkopolsce”  wygłosiła pani Joanna Jurgała-Jureczka, z wykształcenia historyk literatury, autorka takich książek jak „Zofia Kossak – opowieść biograficzna”, „Kobiety Kossaków” oraz „Kossakowie – Biały mazur”.

/więcej../


17.06.2019

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu – jednostka edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zorganizowała dnia 14 czerwca uroczyste podsumowanie całorocznego projektu współpracy Książnicy z bibliotekami szkolnymi pt. AKTYWNA BIBLIOTEKA.

/więcej../


17.06.2019

Dnia 10.06.2019 nastąpiło uroczyste podsumowanie I Regionalnego Konkursu Plastycznego ”Pocztówka Wielkanocna” zorganizowanego przez jednostkę edukacyjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego - Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego Kaliszu.
Na galę rozdania nagród zaprosiliśmy nagrodzone dzieci wraz z nauczycielami oraz rodzicami do auli Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.

/więcej../


11.06.2019

I spotkanie Kaliskiego Młodzieżowego Klubu Literackiego


W piątek 7 czerwca 2019 r. odbyło się pierwsze spotkanie inauguracyjne Kaliskiego Młodzieżowego Klubu Literackiego. Datę tą wybrano nieprzypadkowo. Tego dnia w bibliotekach i nie tylko odbywały się spotkania promujące akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Nasi klubowicze nie tylko czytają, poszerzają swoją wiedzę, ale to młodzi literaci, którzy tworzą między innymi poezję, opowiadania, komiksy.

/więcej../


11.06.2019

Podsumowanie konkursu E-kartka na Dzień Bibliotekarza

Dnia 7 czerwca br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu informatyczno-plastycznego na E-kartkę na Dzień Bibliotekarza w 70-lecie Książnicy Pedagogicznej. Nagrody otrzymali Marcin Płotek oraz Marcin Adamek, natomiast wyróżnienia Weronika  Koziarek i Gabriela Sobczak. Zdolnej młodzieży serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Koordynatorem konkursu był Zespół wspomagania szkół i placówek oświatowych Książnicy Pedagogicznej. Nagrody ufundowała Książnica Pedagogiczna oraz Galeria Tęcza.

/więcej../


11.06.2019

„Poznajemy Książnicę Pedagogiczną”

6 czerwca 2019 r. w ramach projektu „Poznajemy Książnicę Pedagogiczną” odbyła się prelekcja na temat „Formy wspomagania szkół i placówek oświatowych przez Książnicę Pedagogiczną” skierowana do grupy studentów filologii polskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza WPA w Kaliszu. Uczestnicy spotkania zapoznali się z działaniami realizowanymi przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną, adresowanymi do nauczycieli, placówek oświatowych oraz uczniów. Interesującym punktem zwiedzania był Dział Zbiorów Specjalnych oraz Pracownia artystyczna W. Kościelniaka.

/więcej../


11.06.2019

Cała Polska Czyta dzieciom
W dniu 5 czerwca br. zespół wspomagania szkół i placówek oświatowych wspierając prace szkół zorganizował obchody XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM – wychowanie przez sport i czytanie”. W ramach wydarzenia pracownice Książnicy Pedagogicznej wraz ze Szkołą Podstawową nr 18 im. J. Kusocińskiego w Kaliszu zorganizowali I Sportowy Maraton Czytelniczy. W spotkaniu gościnnie udział wzięli uczniowie VII LO Mistrzostwa Sportowego oraz reprezentanci Kaliskiego Klubu Sportowego „Włókniarz”. Podczas maratonu wspólnie przeczytano “Lokomotywę” Juliana Tuwima, a także przedstawiono zbór opowiadań “Gorzka Czekolada”. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale za udział w maratonie.


11.06.2019

Dnia 4 czerwca br. odbyło się III spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie skierowane do nauczycieli, rodziców oraz zainteresowanych osób. Na spotkaniu pt. "Trauma. Uzależnienia. Zdrowie psychiczne" prowadzonym przez prelegenta Sylwię Dziedziczak poruszane były następujące tematy: zrozumienie zjawiska traumy: definicja i diagnoza,  rodzaje traum, jakie są powiązania pomiędzy traumą a rozwojem uzależnienia, wpływ doświadczeń traumatycznych a regulacja emocji u uczniów, zrozumienie funkcjonowania pamięci w sytuacji traumy i długofalowe konsekwencje, następstwa traumy porzucenia.

/więcej../


11.06.2019

1 czerwca 2019r. w Szałem odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Współorganizatorami festynu byli: samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kalisz, Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Gmina Opatówek, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu  oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.

/więcej../


11.06.2019

Tradycyjnie już z okazji Dnia Dziecka w kaliskim Parku Przyjaźni w dniu 31 maja odbył się Festyn Rodzinny. Od kilku lat organizację całego wydarzenia wspiera osobiście Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

/więcej../


11.06.2019

Uroczyste podsumowanie konkursu „Wojtaszkowe Strofy” odbyło się 28 maja 2019r w auli Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu.
Organizatorami konkursu była jednostka edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogiczna im. A.Parczewskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 17 im. S.Szolc – Rogozińskiego. Konkurs koordynowały pani Barbara Łęgowska – nauczyciel SP 17 oraz Marianna Marciniak – nauczyciel - bibliotekarz PBP Książnicy Pedagogicznej.

/więcej../


11.06.2019

Uroczyste podsumowanie konkursu „Wojtaszkowe Strofy” odbyło się 28 maja 2019r w auli Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu.
Organizatorami konkursu była jednostka edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogiczna im. A.Parczewskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 17 im. S.Szolc – Rogozińskiego. Konkurs koordynowały pani Barbara Łęgowska – nauczyciel SP 17 oraz Marianna Marciniak – nauczyciel - bibliotekarz PBP Książnicy Pedagogicznej.

/więcej../


11.06.2019

W dniu 24 maja 2019r w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyło się spotkanie z Honoratą Wójcik-Tuliszka – autorką książki „Inny początek”. Jest to opowieść o innej drodze do rodzicielstwa.
Moderatorem spotkania była Aneta Kolańczyk, która w sposób mistrzowski poprowadziła rozmowę
o bardzo trudnych sprawach adopcyjnych.

/więcej../


6.06.2019

Zaproszenie na spotkanie pt. „Kossakowie w Wielkopolsce”


PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu - jednostka edukacyjna prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - zaprasza 17 czerwca br. o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu "Znani/nieznani Wielkopolanie -  ocalić od zapomnienia". Gościem Książnicy będzie Joanna Jurgała-Jureczka –  historyk literatury, autorka takich książek jak: „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna", "Kobiety Kossaków" i "Kossakowie – Biały mazur".
Serdecznie zapraszamy.

/więcej../


6.06.2019

Uroczyste zakończenie innowacji pedagogicznej „Szkolnej ławy czar – przygoda z kaligrafią
i książką”

W środę 29 maja br. miało miejsce uroczyste zakończenie innowacji pedagogicznej pt. „Szkolnej ławy czar – przygoda z kaligrafią i książką”. Projekt realizowany był w ramach współpracy Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ze Szkołą Podstawową nr 16 w Kaliszu. Patronat honorowy sprawowała dr Bogumiła Celer, kierownik Działu zbiorów specjalnych Książnicy. Innowacja przebiegała wg autorskiego projektu Małgorzaty Kędzierskiej, nauczycielki SP 16.

/więcej../