KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

ARCHIWUM


28.03.2019

Książnica Pedagogiczna poleca

Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to pierwszy dzień Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W ramach popularyzacji wiedzy na ten temat zapraszamy do zapoznania się z krótkimi recenzjami wybranych książek z naszych zbiorów.

/więcej../


28.03.2019

Program Edukacja

Trwa nabór wniosków do Programu Edukacja. Jest to Program Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Głównym celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji.

5 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca wdrażanie Programu. Wszystkie niezbędne informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.education.org.pl
w zakładce Aktualności i Wydarzenia.

28.03.2019

Wystawa Miasto Robotów w Poznaniu

W dniach 4 kwietnia - 5 maja 2019 r. w Poznaniu - w Centrum Handlowym М1 przy ul. Szwajcarskiej 14 – będzie można obejrzeć największą w Europie Wschodniej interaktywną, międzynarodową wystawę pt. Miasto Robotów.

Zaprezentowane na niej będzie ponad 70 najnowocześniejszych robotów, m.in. z Los Angeles, Berlina oraz Pekinu, teatr robotów, 11 wirtualnych rzeczywistości oraz technologie kosmiczne, które można samodzielnie przetestować.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej organizatora: http://cityofrobots.io/pl

21.03.2019

 

 

Zapraszamy


na X spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy w siedzibie Książnicy w dniu 28 marca 2019 r. o godz. 11.30, pokój nr 10.

/więcej../


20.03.2019

 

 

Spotkanie sieci "Dziedzictwo kulturowe regionu kaliskiego"

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza nauczycieli realizujących na swoich zajęciach wiedzę o regionie i jego historii na spotkanie organizacyjne sieci współpracy
i samokształcenia nauczycieli "Dziedzictwo kulturowe regionu kaliskiego", które odbędzie się 29 marca br. (piątek) o godz. 12.30.

Zapisy na spotkanie przyjmujemy do 25 marca 2019 r.  Kontakt: Mariola Śmiecińska,
tel. (62) 757 13 21, e-mail: m.smiecinska@kp.kalisz.pl.


18.03.2019

Konkursy Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku

Zachęcamy do udziału w organizowanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego konkursach: Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku. W Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku mogą wziąć udział przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz zespoły szkół różnych typów z terenu Wielkopolski. W Konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku mogą wziąć udział nauczyciele zatrudnieni we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych na terenie Wielkopolski.

Formularz zgłoszeniowy Wielkopolska Szkoła Roku , Formularz zgłoszeniowy Wielkopolski Nauczyciel Roku Regulamin Wielkopolska Szkoła Roku, Regulamin Wielkopolski Nauczyciel Roku, Uchwała.


18.03.2019

Warsztaty

W dniu 16 marca 2019 r. odbyły się warsztaty dla słuchaczy studiów podyplomowych: Bibliotekoznawstwo z informacją naukową i biblioterapią Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Interlis w Kaliszu.

/więcej../


15.03.2019

Spotkanie sieci logopedów w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

We wtorek 12 marca 2019 r. w Książnicy Pedagogicznej miało miejsce spotkanie sieci logopedów, które zostało zorganizowane w ramach współpracy naszej biblioteki z  Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Opatówku.

/więcej../

 


14.03.2019

Konkurs „Nasz pomysł na ochronę środowiska” IV edycja pt. Nasz wpływ na zmiany klimatyczne
W imieniu Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zapraszamy do udziału w Konkursie „Nasz pomysł na ochronę środowiska”, IV edycja – Nasz wpływ na zmiany klimatyczne. Konkurs został zorganizowany w celu podniesienia świadomości ekologicznej dzieci
i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska
i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące. Przewidziano dwie kategorie uczestników: uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego. Praca konkursowa polega na przygotowaniu przez trzyosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły listu do sąsiada lub komiksu edukacyjnego. Termin składania prac upływa 29 marca 2019 r.

Regulamin, Uchwała


13.03.2019

Konferencja (NIE)ZWYKŁE KOBIETY
Zaskakujące Odważne Wybitne Intrygujące

Z okazji Dnia Kobiet 11 marca 2019 r. w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się konferencja pt. "(Nie)zwykłe kobiety. Zaskakujące Odważne Wybitne Intrygujące” poświęcona prezentacji sylwetek znanych i mniej znanych historycznie postaci kobiet związanych z Kaliszem.

/więcej../


13.03.2019

Szkolny konkurs plastyczny "Pocztówka wielkanocna"

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Pocztówka wielkanocna”. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej. Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych i odbędzie się w kilku kategoriach: klasy I-II, III-IV, V-VI
i VII-VIII. Zgłoszenia pracy dokonuje wychowawca klasy, do której uczęszcza uczeń lub opiekun prowadzący zajęcia plastyczne. Prace konkursowe należy złożyć osobiście lub przesłać do nas drogą pocztową najpóźniej do  30.03.2019 r. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 13.04.2019 r. Dodatkowych informacji udziela koordynator konkursu, Marianna Marciniak. Kontakt: tel. (62) 767 68 83, e-mail: m.marciniak@kp.kalisz.pl.

Regulamin konkursu


12.03.2019

Projekt „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”

W imieniu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszamy do udziału w IV edycji projektu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”. Przedsięwzięcie skierowane jest do mieszkańców województwa wielkopolskiego, którzy chcą pomóc w zwiększeniu liczebności dziko żyjących pszczołowatych. Wszystkie niezbędne materiały do udziału w projekcie można pobrać ze strony internetowej organizatora:

http://www.zpkww.pl/edukacja/projekty-edukacyjne/czynna-ochrona-pszczolowatych-w-parkach-krajobrazowych/


,

12.03.2019

W dniu 11 marca 2019 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im.
A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozbudowie biblioteki.
W spotkaniu uczestniczyli: Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

/więcej../


12.03.2019

"Dni św. Patryka " odbywają się po raz szesnasty.  Od pierwszej edycji patronat nad tym wydarzeniem objęła Ambasada Irlandii w Polsce oraz Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu.

W tym roku oprócz Poznania i Kalisza imprezy odbędą się we Wrocławiu, Lublinie, Śląsku i Zagłębiu, Trójmieście, Zamościu i Krasnymstawie.

W Poznaniu wydarzenia odbędą się od 11-17 marca 2019r., w Kaliszu w dniach od 13 do 22 marca br.

Przygotowane zostały m.in.: koncerty, warsztaty muzyczne, pokazy i warsztaty tańca, zabawy taneczne, wykłady, lekcje języka irlandzkiego, pokazy filmu irlandzkiego, zajęcia dla dzieci, warsztaty kulinarne, wystawy itp.

Dni św. Patryka 2019 Kalisz /więcej../

Dni św. Patryka 2019 Poznań /więcej../


10.03.2019

 

 

Rozstrzygnięcie Etapu Powiatowego konkursu WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW


Serdecznie gratulujemy zwycięzcom Etapu Powiatowego konkursu WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW, który odbył się w naszej placówce 28.02.2018.

/więcej../


07.03.2019

Kolejne spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie, pt „Jakich nauczycieli potrzebują dzieci?” odbyło się
5 marca 2019 r. w Książnicy Pedagogicznej. Prowadzone było przez Karolinę Dębską-Stępień, psychologa, trenerkę psychoterapii indywidualnej i grupowej dzieci i młodzieży oraz  założycielkę Ośrodka Psychoterapii i Wspierania Rozwoju Osobistego Harmonia w Kaliszu.

/więcej../


04.03.2019

W dniach 1-3 marca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się XXIII Targi Edukacyjne pod hasłem „Kierunek bezpieczeństwo”.
W trakcie trwania targów szkoły, uczelnie i placówki edukacyjne zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Imprezie towarzyszyły liczne prelekcje, warsztaty i zajęcia adresowane do uczniów oraz pracowników placówek edukacyjnych.

/więcej../


Rozstrzygnięcie konkursu „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”
1 marca 2019 r. podczas XXIII Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród
w konkursie „Polacy w świecie, znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej
i sportowej” zorganizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z terenu Wielkopolski. Głównym celem przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią
i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok.

/więcej../


Konferencja (NIE)ZWYKŁE KOBIETY.Zaskakujące Odważne Wybitne Intrygujące


Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu z okazji Dnia Kobiet zaprasza na konferencję pt. "(Nie)zwykłe kobiety. Zaskakujące Odważne Wybitne Intrygujące” poświęconą prezentacji sylwetek znanych i mniej znanych historycznie postaci kobiet związanych z Kaliszem.

W nawiązaniu do zbliżających się obchodów jubileuszu 70-lecia Książnicy konferencji towarzyszyć będzie ekspozycja wybranych 70 ekslibrisów z kolekcji biblioteki dedykowanych kobietom. Planujemy także wydać katalog w 70 egzemplarzach. Wystawa poświęcona zostanie pamięci Bożeny Woś.

Miejsce:  ul. Południowa 62, (wjazd od ul. Kordeckiego), sala nr 10, 11 marca 2019 r., godz. 16.00

/więcej../


W czwartek 28 lutego 2019 r. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbywał się półfinał powiatowego etapu konkursu czytelniczego WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW – biblioteka była koordynatorem etapu powiatowego. Projekt objęli już swoim patronatem: Minister Edukacji Narodowej i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.

/więcej../


Spotkanie z Sir Dermotem Turingiem

 

 


W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego zapraszamy na wykład Sir Dermota Turinga, wielkiego przyjaciela Wielkopolski i orędownika polskich kryptologów, bratanka najsłynniejszego brytyjskiego łamacza szyfrów Alana Turinga, znanego prawnika i ekonomisty, członka rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, a także autora najnowszej książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”.

Spotkanie z Sir Dermotem Turingiem, podczas którego wygłosi on wykład pt. „X, Y i Z: międzynarodowe partnerstwo, które stworzyło Bletchley Park” odbędzie się w piątek 1 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie 15 (wejście B), sala D, w godz. 16:00-17:00.
Wstęp wolny.

Na terenie targów będzie można też obejrzeć wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” (w pasażu przy pawilonie 8A) oraz nabyć najnowszą książkę Sir Dermota Turinga o współpracy Francji, Wielkiej Brytanii i Polski przy złamaniu szyfru Enigmy (pawilon 7, stoisko Domu Wydawniczego REBIS nr 65).

XXIII Targi Edukacyjne w Poznaniu

W dniach 1-3 marca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się XXIII Targi Edukacyjne pod hasłem „Kierunek bezpieczeństwo”. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje szereg szkół, uczelni wyższych i placówek edukacyjnych, co będzie stanowić doskonałą platformę wymiany doświadczeń edukacyjnych, wspierającą uczniów i rodziców w trafnym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Podczas pierwszego dnia targów odbędą się warsztaty komputerowe dla dzieci oraz szkolenie komputerowe dla nauczycieli, które poprowadzi Anna Wróblewska – bibliotekarka kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.


/więcej…/


Książnica Pedagogiczna zaprasza  na kolejne spotkanie z cyklu Kierunek Zdrowie, skierowane do nauczycieli, opiekunów, rodziców i wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wspierać psychofizyczny rozwój dziecka.

/więcej../


12 lutego 2019 r. Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

/więcej../


Innowacja pedagogiczna
„Szkolnej ławy czar – przygoda z kaligrafią i książką”


Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Kaliszu
we współpracy z Książnicą Pedagogiczną


W środę 6 lutego br. w Książnicy Pedagogicznej odbyła się inauguracja cyklu zatytułowanego "Spotkajmy się w bibliotece". Wykład poświęcony Marii Dąbrowskiej w 130. rocznicę urodzin wygłosiła pani Mariola Pryzwan.

/więcej…/


Dzień Bezpiecznego Internetu (5 lutego 2019 r.)
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
w Książnicy odbyły się zajęcia dla młodzieży pt. "Co wie o Tobie Twój telefon?", które poprowadziła nasza koleżanka Róża Pomiecińska.


Mamo, tato co Wy na to?

Dnia 4 lutego 2019 r. w siedzibie Książnicy Pedagogicznej odbyło się szkolenie, przeprowadzone przez pracowników Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu

/więcej../


W dniu 04 lutego 2019 r. w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyło się uroczyste przekazanie książek w ramach akcji „ Podaruj książce drugie życie”.

/więcej../


I Rejonowy Konkurs Poetycki
WOJTASZKOWE STROFY –
zgłoszenia do 10 marca 2019 r.

Przedłużamy termin składania prac w konkursie poetyckim dla dzieci WOJTASZKOWE STROFY do 10 marca br. Jeśli Wasze dziecko pisze wierszyki, koniecznie zachęćcie je do udziału!

/Zobacz../, /Regulamin/, /Zgłoszenie../, /Zgoda../


„Patroni roku 2019”  to tytuł nowej ekspozycji w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego
w Kaliszu, poświęconej osobom i wydarzeniom, które Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał na patronów bieżącego roku.


/więcej../


W dniach 14 – 18 stycznia 2019 r. w bibliotece odbywały się zajęcia dla dzieci w ramach półkolonii pod nazwą „Ferie z Książnicą”.

/więcej../


Dnia 15 stycznia 2019 r., w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, odbyło się spotkanie z cyklu Znani/nieznani Wielkopolanie – ocalić od zapomnienia.

/więcej../

 


Konkurs Będę Biznesmenem

/Karta zgłoszenia../ , /Regulamin../

 


PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu  zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Ferie z Książnicą w dniach 14-18 stycznia 2019. /więcej../ , /harmonogram zajęć../

 


Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Eligiusz Kor-Walczak. Autor baśni i legend kaliskich. 1913-2000.” /więcej../

 


Kolejny numer czasopisma „Bliżej Biblioteki”

Serdecznie zapraszamy do lektury kolejnego numeru czasopisma „Bliżej Biblioteki”, którego wydawcą jest Książnica Pedagogiczna w Kaliszu. /więcej../

 


Departament Edukacji i Nauki informuje o konkursie „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”
Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków we Włoszech.

Regulamin, uchwała, karta uczestnika

 


W sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyła się promocja jednego z najstarszych wydawnictw historycznych..

/więcej../

 


Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w towarzystwie Mikołaja oraz pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego złożyli świąteczne życzenia małym pacjentom oraz ich opiekunom i personelowi. /więcej../

 


IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

/więcej../

 


Konkurs dla nauczycieli II edycja 2018 –2019

Regulamin, Oświadczenie

 


Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w towarzystwie Mikołaja oraz pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego złożyli świąteczne życzenia małym pacjentom oraz ich opiekunom i personelowi. /więcej../

Podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs "Warto wiedzieć, warto zobaczyć " - II edycja - "Przez Wielkopolską wieś - skarby architektury" zorganizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pierwsze miejsce zdobyła nasza koleżanka dr Bogumiła Celer.
Do konkursu zgłosiła projekt edukacyjny pt. "Odkrywamy zabytki Wielkopolskiej wsi wędrując z Władysławem Kościelniakiem i Czesławem Wosiem". Serdecznie gratulujemy

https://www.facebook.com/180433198658339/photos/pcb.2192356044132701/2192338564134449/?type=3&theater


Dnia 12 grudnia br. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji młodzież biorąca udział w spotkaniu zapoznała się z historią powstania wolontariatu oraz poznała dobre praktyki stosowane w instytucjach zrzeszających wolontariuszy. Podczas spotkania młodzież chętnie opowiadała o swojej działalności wolontariackiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji związanych z wolontariatem ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

 


Wizyta w Publicznym Przedszkolu "Radość"

/więcej../


25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji tego święta Książnicę Pedagogiczną odwiedziły dzieci z różnych kaliskich przedszkoli,
na które czekały „misiowe niespodzianki”.

/więcej../


Konkurs literacki „Mamy Niepodległość” organizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego
i Praktycznego w Kaliszu.

/więcej../


PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu serdecznie zaprasza do udziału
w cyklu spotkań, skierowanych do nauczycieli pełniących funkcje wychowawców oraz pedagogów szkolnych.


Dnia 19 listopada 2018 r. w Książnicy Pedagogicznej miało miejsce seminarium poświęcone 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. /więcej../

Zaproszenie
Seminarium poświęcone
100 rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości
w dniu 19 listopada 2018 r.

/ więcej../


Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy do udziału w II edycji projektu AKTYWNA BIBLIOTEKA.

/więcej../


Spotkajmy się w sieci współpracy i samokształcenia „Dziedzictwo kulturowe regionu kaliskiego”

/więcej../


Podaruj książkę, z której wyrosłeś…
Przedłużamy czas trwania zbiórki. Książki dla dzieci i młodzieży można składać w siedzibie Książnicy do 16 listopada 2018 r.

/więcej../


WSPIERANIE DYDAKTYCZNEJ AKTYWNOŚCI NAUCZYCIELI

IX spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy

/więcej../

 


5 października 2018 r. została otwarta w PBP Książnicy Pedagogicznej wystawa prac plastycznych „Przyroda i nie tylko…” – artystyczny świat Bożeny Wlaźlak.

/więcej../

 


Książnica Pedagogiczna ogłasza akcję promocyjną dla nauczycieli bibliotekarzy
„Październik z darmowym zapisem do biblioteki”

/więcej../


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września 2018 r.


Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Czytanie na głos stymuluje rozwój małych słuchaczy, wzbogaca ich słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Z okazji tego święta w dniach 27 - 28 września 2018 r. w Książnicy Pedagogicznej
w Kaliszu czytać będą bibliotekarze, nauczyciele oraz wszyscy chętni!


Podsumowanie konkursów Samorządu Województwa Wielkopolskiego o tytuły „Wielkopolska Szkoła Roku” i „Wielkopolski Nauczyciel Roku”

/więcej../


Warto wiedzieć, warto zobaczyć

Departament Edukacji i Nauki zaprasza do udziału w konkursie Warto wiedzieć, warto zobaczyć. Tegoroczna edycja zatytułowana została Przez wielkopolską wieś – skarby architektury. Konkurs skierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych. Celem konkursu jest pogłębianie więzi ze środowiskiem, kulturą, tradycją i społecznością małej i wielkiej ojczyzny, edukacja i rozbudzenie zainteresowań historycznych oraz świadomości patriotycznej i regionalnej uczniów poprzez działania nauczycieli bibliotekarzy, a także uwrażliwienie na wartość tradycji narodowych i regionalnych. / załączniki do pobrania: 1, 2. /


Wielkopolska – moja duma

Departament Edukacji i Nauki zaprasza do udziału w konkursie Wielkopolska – moja duma. Tegoroczna edycja zatytułowana została: Przez wielkopolską wieś – skarby architektury. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 50+. Celem konkursu jest edukacja i rozbudzenie zainteresowań historią, zabytkami, walorami Regionu. / załączniki do pobrania: 1, 2. /

 


Książnica Pedagogiczna w Kaliszu organizuje zbiórkę książek dla dzieci i młodzieży. 
Przekazane książki trafią do zbiorów biblioteki, domów dziecka, oddziałów szpitalnych
i innych placówek. Czekamy na Ciebie do 31 października 2018 r.

/więcej../


Dnia 7 września  2018 r. uczniowie VIII klasy Szkoły Podstawowej  nr 13
w Kaliszu uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania w Książnicy.

/więcej../


Książnica Pedagogiczna w Kaliszu serdecznie zaprasza do udziału w akcji Narodowego Czytania w Książnicy w piątek, 7 września 2018 r.
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu ul. Południowa 62
(wjazd od strony Kordeckiego)


Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Fundacją Kultury Irlandzkiej i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu, serdecznie zapraszają do skorzystania z projektów edukacyjnych dedykowanych uczniom szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolakom.

/więcej../


KSIĄŻKI Z KSIĄŻNICY PEDAGOGICZNEJ IM. A. PARCZEWSKIEGO W KALISZU NA WAKACJACH

Zapraszamy do udziału w wakacyjnej zabawie fotograficznej. Czytelnicy, którzy zabiorą na wakacyjny wyjazd książkę wypożyczoną w Książnicy Pedagogicznej
w Kaliszu i zrobią jej ciekawe zdjęcie, otrzymają książkowy upominek. Na zdjęciu powinna być widoczna naklejka z kodem kreskowym i nazwą biblioteki lub ekslibris Książnicy.

Zdjęcia można nadsyłać do 15 września 2018 r. na adres e-mail: wypozyczalnia@kp.kalisz.pl lub w wiadomości przez stronę biblioteki na Facebooku. Do zdjęcia należy załączyć podpisane oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich, które można pobrać w wypożyczalni.


Każdy czytelnik wypożyczając od 25 czerwca br. „wakacyjną lekturę” może wskazać wrześniową datę zwrotu.
Wakacje to idealny czas na relaks i odpoczynek, może także z książką…
Książnica Pedagogiczna proponuje szeroki wybór książek, które można zabrać ze sobą nad morze, w góry, w dalekie podróże i ogrodowe zacisze. W naszych zbiorach znajdziecie: kryminały, romanse, powieść sensacyjną, psychologiczną, książki obyczajowe, podróżnicze, literaturę faktu, biografie i wspomnienia oraz przewodniki po Polsce i świecie. /zobacz../


Rozstrzygnięcie projektu  AKTYWNA BIBLIOTEKA /więcej../

Podsumowanie akcji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom i Bibliotekarze z Książnicy Pedagogicznej też. /więcej../

NOC BIBLIOTEK - 9 czerwca 2018 r.

W sobotę 9 czerwca 2018 r. w Książnicy miało miejsce IV wydanie ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK. Hasłem tegorocznej edycji było "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski. Książnica Pedagogiczna w Kaliszu włączyła się w obchody po raz trzeci. /więcej../


KONFERENCJA „Z TRADYCJĄ W NOWOCZESNOŚĆ. CZYTELNICTWO WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO”
4 czerwca 2018

/więcej../


Dzień Dziecka w Opatówku

/więcej../


Bajkowy Dzień Dziecka z Krasnalem Zawodowcem - 1 czerwca 2018

/więcej../


W tym roku nasza biblioteka będzie jednym ze współorganizatorów Bajkowego Dnia Dziecka z Krasnalem Zawodowcem. Zapraszamy
1 czerwca do Parku Przyjaźni w Kaliszu, w godz. 15:00-18:00. /więcej../


Zapraszamy bibliotekarzy i nauczycieli


. .

Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja /więcej.../

Zapraszamy na kiermasz /więcej.../


 W dniu 17 kwietnia 2018 r  odbyło się VIII spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Bibliotekarzy. /więcej../

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Marzena Wodzińska zaprasza /więcej../Departament Edukacji i Nauki organizuje konkurs „Bądź EKO, działaj EKO!” Temat II edycji konkursu brzmi: Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie! W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Wielkopolski  /więcej.../


„Melania Parczewska – pisarka i działaczka społeczna”

Dnia 19 marca 2018 r. Aldona Zimna, koordynator współpracy Książnicy Pedagogicznej z Uniwersytetem Trzeciego Wieku powitała zebranych słuchaczy sekcji humanistycznej  UTW oraz czytelników biblioteki na spotkaniu poświęconym kilku tematom /więcej../


W ramach współpracy Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Opatówku, dnia 19 marca 2018 r., podczas I Spotkania Sieci Współpracy Logopedów powiatu kaliskiego został zaprezentowany fragment księgozbioru biblioteki z zakresu logopedii. /więcej../

AKTYWNA BIBLIOTEKA
Projekt współpracy Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu z bibliotekami szkolnymi, którego zwieńczeniem jest uzyskanie tytułu honorowego Máxima cum láude
(Z najwyższą pochwałą)Edycja I 

26.02-15.06.2018 

plakat, regulamin (pdf), regulamin (doc)


NOC BIBLIOTEK - 9 czerwca 2018 r.


7 lutego 2018 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa dotycząca oferty kulturalno-edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.W spotkaniu uczestniczyła Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz dyrektorzy jednostek podległych pod Urząd Marszałkowski w Poznaniu: Dariusz Grodziński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Beata Sysiak – zastępca dyrektora Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu i Magdalena Sekura-Nowicka – dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. /wiecej../

W dniu 2 lutego 2018 r. nastąpiło uroczyste otwarcie filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej  w Krotoszynie miejscu. Nowa siedziba biblioteki mieści się w budynku przy ul. Mickiewicza 11. /więcej./

„Melania Parczewska – pisarka i działaczka społeczna”.

19 marca 2018 r. o godz.  16.00 w Książnicy Pedagogicznej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Calisia”.
Tematem wykładu będzie „Melania Parczewska – pisarka i działaczka społeczna”.
Wykład wygłosi pani Ewa Andrysiak – dr hab. nauk hum., bibliotekarz dyplomowany, nauczyciel akademicki, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu. Autorka licznych publikacji z zakresu bibliologii, biografistyki i regionalistyki. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


ZIMOWA AKADEMIA ZABAWY  
W okresie ferii zimowych Książnica Pedagogiczna i Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego zorganizowały Zimową Akademię Zabawy dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Zajęcia odbywały się w dwóch turnusach 5-cio dniowych. więcej

Osoby odwiedzające Książnicę Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu mogą od grudnia 2017 do końca stycznia 2018r. podziwiać w głównym holu wystawę upamiętniającą 115. rocznicę urodzin Jana Marcina Szancera. więcej

Na zaproszenie Marzeny Wodzińskiej – Członka Zarządu Województwa 11 grudnia 2017 r. przy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Mikołaj z Laponii spotkał się z dziećmi z przedszkoli i szkół z regionu kaliskiego. więcej

ZIMOWA AKADEMIA ZABAWY rusza już od 12 lutego ! Wspólnie z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu w okresie ferii zimowych zapraszamy dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych do udziału w zorganizowanych wyjątkowych zajęciach, podczas których nie zabraknie atrakcji!

Każdy dzień będzie niósł za sobą nowe niespodzianki, a czas wypełnią zabawy ruchowe i gry kreatywne. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty

Informacja