 |
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Szkolnej ławy czar”, która prezentowana jest w budynku biblioteki, w korytarzu na pierwszym piętrze. Kuratorem wystawy jest dr Bogumiła Celer. Ekspozycja została zorganizowana głównie w oparciu o materiały ze zbiorów biblioteki oraz depozyty złożone na czas wystawy przez bibliotekarzy i osoby prywatne, kilka dokumentów pochodzi
z lokalnej prasy i tzw. calisianów (książek o tematyce kaliskiej). Celem wystawy jest przypomnienie działalności szkół Kalisza i regionu od początku XX w. do lat 70. Trzon wystawy stanowią stare fotografie ukazujące dawne budynki szkolne oraz dzieci i młodzież, m.in. uczennice Gimnazjum ss. Nazaretanek z 1936 r. Jednym z najstarszych dokumentów jest fotografia (pochodzącą ze zbiorów prywatnych), z 1914 r., przedstawiająca szkołę elementarną działającą wówczas przy Klasztorze oo. Franciszkanów w Kaliszu. |
Organizację i pracę dawnej szkoły ilustruje kilka dokumentów szkolnych z początku XX w. (karta
z dzienniczka szkolnego, zaświadczenie i świadectwo szkolne, legitymacja szkolna czy też tekst modlitwy przed lekcją i po niej).
O ambicjach kaliskich uczniów z okresu międzywojennego najlepiej świadczą eksponowane na wystawie przykładowe egzemplarze ówczesnej prasy szkolnej. Dowodem aktywnego życia szkolnego są zapiski oraz ogłoszenia z lokalnej prasy, które w wyborze również prezentowane są na ekspozycji.
W gablotach zgromadzone zostały przedmioty i przybory szkolne, począwszy od czapki szkolnej Technikum Ekonomicznego w Kaliszu z lat 50. XX w., po tarcze szkolne, stare liczydło czy kałamarz. Eksponowane są także kroniki szkolne, stare elementarze, atlasy szkolne oraz kilka zeszytów szkolnych uczniów Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. A. Jagiellonki w Kaliszu z lat 30.
Zapraszamy szczególnie uczniów oraz ich nauczycieli, a także wszystkich zainteresowanych do „odwiedzenia” dawnej szkoły i zapoznania się z różnymi aspektami życia szkolnego XX w. Kończąc oglądanie ekspozycji z pewnością powrócimy do słów otwierającego ją wiersza, w którym m.in. czytamy: „Niby ta sama, ale inna szkoła. I wszystko obce, co tak bliskie było. (…) I głos jakowyś szepce mi na ucho, że to co było, nigdy już nie wróci”.
Do obejrzenia wystawy zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 19.00. Zorganizowane grupy szkolne przyjmujemy po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. (62) 767 68 83. Wystawa będzie eksponowana w okresie: 1.02.-31.05.2012.
Dnia 11 stycznia 2012 r. w siedzibie Książnicy odbyło się spotkanie noworoczne członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu. Spotkanie poświęcone było pamięci zmarłej nie tak dawno kaliskiej poetce Janinie Junosza-Gzowskiej we wspomnieniach Kazimiery Lissy-Kalafarskiej. W programie znalazła się również prezentacja najnowszych nabytków kaliskich miłośników książki. (foto)
Dnia 30 listopada 2011 r. w siedzibie Książnicy odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków i sympatyków TPK w Kaliszu. W programie spotkania znalazło się wystąpienie dr. n. med. Zbigniewa Kledeckiego – redaktora „Zeszytów Naukowych Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego” oraz nadanie członkostwa honorowego TPK dr. Kledeckiemu. (foto)
Dnia 16 listopada 2011 r. w Książnicy miało miejsce Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków
i sympatyków TPK w Kaliszu. Gościem i prelegentem była tym razem Pani Janina Kościelniakowa – miłośniczka pięknej książki i ekslibrisu, nieustająca inspiracja twórczości artysty-grafika Władysława Kościelniaka, która opowiadała o swoich pasjach czytelniczych i zainteresowaniach. W programie znalazło się również nadanie Jej członkostwa honorowego TPK. (foto.)
Pani wicedyrektor Książnicy prof. dr hab. Ewa Andrysiak postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 27 września 2011 r. odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi.
Uroczystość miała miejsce dnia 14 listopada 2011 r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu.
W środę 28 września, w czytelni Książnicy, odbyła się promocja czterech książek wydanych przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Były to: Kaliska jednodniówka Prosna i krąg jej autorów autorstwa Henryki Karolewskiej, Adam Chodyński. Bibliografia Katarzyny Kubiak, Dawne polskie podręczniki szkolne w zbiorach Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu, do której opisy bibliograficzne zebrała Iwona Maciejewska, a indeksy sporządziła Anna Wojtynka oraz „Gawędy kaliskie”. Bibliografia zawartości Ewy Obały. Autorki zaprezentowały swoje publikacje oraz odpowiadały na pytania zebranych. Spotkanie poprowadziła dr Elżbieta Steczek-Czerniawska. (foto.)
Dnia 16 lipca 2011 r. ukazała się kolejna publikacja wydana przez Książnicę. Jest to praca Ewy Obały „Gawędy kaliskie 1936-1939 : bibliografia zawartości”. Bibliografia jest 16 pozycją, która ukazała się
w serii „Katalogi i bibliografie”.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w korytarzu na I piętrze biblioteki pt. „Kalisz teatralny”. Na ekspozycji pokazano m.in. obrazy budynku teatru z różnych okresów, wizerunki ludzi związanych z kaliskim teatrem , publikacje o teatrze, a także wybrane plakaty, afisze oraz programy teatralne. Wystawa została zorganizowana w oparciu o materiały ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Fragment wystawy prezentujemy na załączonych fotografiach. (foto.)
PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu dołączyła do grona użytkowników platformy społecznościowej Facebook. Dzięki temu każdy może dołączyć do fanów naszej biblioteki, mieć szybki dostęp do aktualnych informacji dotyczących biblioteki oraz zagadnień dotyczących książki
i bibliofilstwa.
Zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wypełnienia ankiety na temat funkcjonowania czytelni w naszej bibliotece. Są one dostępne w wypożyczalni i czytelni. Analiza ankiet pozwoli nam poznać opinie czytelników oraz dostosować naszą ofertę do Państwa oczekiwań.
Dnia 3 marca 2011 r. trafił do nas kolejny dar. Ofiarodawcą był dr medycyny Zbigniew Kledecki. Dar wzbogacił naszą kolekcję ekslibrisów medycznych.
Dnia 19 lutego 2011 r. w siedzibie Książnicy odbyło się spotkanie noworoczne członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu. Na spotkaniu miała miejsce prezentacja najnowszych nabytków kaliskich miłośników książki oraz mówiono o książce kaliskiej w roku 2010. Czesław Woś (grafik, malarz, organizator m.in. Międzynarodowego Biennale Grafiki i Ekslibrisu w Ostrowie Wlkp., członek TPK w Kaliszu) przekazał naszej bibliotece dar, wzbogacający Dział Zbiorów Specjalnych. Dar zawiera ponad 100 ekslibrisów o różnej tematyce
Dnia 18 lutego 2011 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprosił na wieczór pt. „Kaliszanie”. Było to spotkanie z autorami książek, które ukazały się w nowo powstałej serii „Kaliszanie” tj. z dyrektorem naszej biblioteki prof. dr. hab. Krzysztofem Walczakiem („Adam Chodyński. Historyk Kalisza”) oraz wicedyrektorem Książnicy prof. dr hab. Ewą Andrysiak („Alfons Parczewski. Kaliszanin, Rektor Wszechnicy Wileńskiej”). Publikacje ukazały się nakładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Z początkiem 2011 roku Książnica rozpoczęła prace badawcze nad projektem pn. „Bibliografia ikonografii Kalisza”, która obejmować będzie m. in. dzieła malarskie, grafikę, rysunki, portrety, pocztówki, fotografie, plakaty, afisze. Badania obejmą zarówno zbiory własne, jak i zasoby innych bibliotek, archiwów oraz osób prywatnych. Prosimy o kontakt z nasza biblioteką wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach takie zbiory i zechciałby pomóc w tworzeniu bibliografii.
Dnia 1 grudnia 2010 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, poświęcone tematowi „Pamjatnaja Knižka Kališskoj Guberni” 1870-1914. Prelegentem była wicedyrektor PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu prof. dr hab. Ewa Andrysiak.
Dnia 9 sierpnia 2010 r. ukazała się kolejna publikacja wydana przez Książnicę. Jest nią bibliografia Adama Chodyńskiego, przygotowana przez Katarzynę Kubiak. Bibliografia jest 15 pozycją, która ukazała się w serii „Katalogi i bibliografie”.
Dnia 30 czerwca 2010 r. w Książnicy miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu. W programie znalazło się również wystąpienie Bogumiły Celer na temat : „Calisiana Kaliskiej Drukarni Akcydensowej za dyktatury Ryszarda Templewicza”.
Dnia 25 listopada 2009 r. w siedzibie Książnicy odbyło się spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu poświęcone pamięci Wacława Klepandego.
Obecną wystawę poświęcamy kaliskiej ikonografii (czyli fotografii, pocztówkom oraz przezroczom) z I połowy XX wieku. (foto.)
Obchody 60-lecia istnienia i działalności biblioteki i 160-lecia urodzin patrona
Książnicy Uroczystości odbyły się dnia 23 października 2009 r. (foto)
Od dnia 4 maja 2009 r. w Książnicy
Pedagogicznej w Kaliszu prezentowana jest wystawa pt. „Zatrzymać
chwilę ...(foto)
W
dniu 23.02.2009 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Filii KP
w Ostrowie Wlkp. Wzięli w nim udział.........(foto)
Od dnia 28
października 2008 r. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu można
oglądać wystawę pt. „Czesław Woś – grafika, ekslibris”. (foto)
Dnia 16 maja 2008 r. odbyła się uroczystość
z okazji 50 - lecia filii w
Kaliskiej Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie. (foto)
Od dnia 1 kwietnia 2008 r. w
Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu można oglądać wystawę poświęconą
kaliskiej prasie szkolnej ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej im. A.
Parczewskiego w Kaliszu, którą przygotowała kierownik działu Zbiorów
Specjalnych Bogumiła Celer.
Pomysł wykonania ekspozycji
zrodził się dwa lata temu, w trakcie tworzenia wystawy nt. kaliskich
czasopism. Wtedy okazało się, że w zbiorach biblioteki znajduje się
wiele tytułów pism szkolnych i warto byłoby je pokazać na oddzielnej
wystawie. Można tu zobaczyć pisma z okresu międzywojennego, np. „Sztubaka” z 1931 r.,
„Pochodnię” i „Świt” z 1928 r , „Czyn i Słowo” z lat 30. XX w.
Obok pism
z okresu międzywojennego zaprezentowano współcześnie ukazujące się
tytuły, wydawane zarówno przez szkoły podstawowe, gimnazjalne i
ponadgimnazjalne, m. in. „Mól książkowy” - miesięcznik Biblioteki przy
Szkole Podstawowej nr 18, „C.D.N.” - miesięcznik Szkoły Podstawowej nr
10, „Kalejdoskop”- gazetka szkolna Gimnazjum nr 3 im. Polskich
Noblistów, „Copernicus” (pismo - III LO im. M. Kopernika), „Adam“ (I LO
im. A. Asnyka), „Tadek” ( II LO im. T. Kościuszki).
Dnia 27 lutego 2008 r. w Książnicy
Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu miało miejsce Nadzwyczajne
Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu,
połączone z 30-leciem działalności towarzystwa. (foto)
W dniach 14-16 września 2007 r. odbył się w
Kaliszu X Ogólnopolski Zjazd Bibliofilów, nad którym honorowy patronat
objął prezydent Miasta Kalisza. Organizatorami zjazdu byli: (foto)
W dniach od 14-31 kwietnia 2007 r. w Muzeum
Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria) została otwarta wystawa „Ekslibrisy
Władysława Kościelniaka w zbiorach Książnicy Pedagogicznej im. A.
Parczewskiego w Kaliszu”. W uroczystym otwarciu wystawy artyście
Władysławowi Kościelniakowi towarzyszył dyrektor Książnicy dr hab.
Krzysztof Walczak. (foto)
W środę 16 maja 2007 Książnica
Pedagogiczna miała przyjemność gościć pracowników Biblioteki Głównej
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wśród nich dyrektora
biblioteki dr. Artura Jazdona. (foto)
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu otrzymała od
państwa Wasilewskich z Kalisza ciekawy dar wzbogacający Dział Zbiorów
Specjalnych. Dar zawiera rękopisy i maszynopisy prac Zofii Florczak,
m.in. maszynopis jej pracy doktorskiej pt. "Udział regionów w
kształtowaniu się piśmiennictwa polskiego XVI wieku", materiały
redakcyjne i robocze dotyczące prac "Harcerki 1939-1945" (1973, 1983) i
"Harcerki 1939-1945. Relacje – pamiętniki" (1985), maszynopisy wierszy
Krystyny Krahelskiej oraz kilka pozycji książkowych.
Zofia
Florczak (1912-1996) była długoletnią członkinią Pracowni Poetyki
Teoretycznej i Języka Literackiego Instytutu Badań Literackich PAN.
Prowadziła badania z zakresu historii piśmiennictwa polskiego i dziejów
myśli językoznawczej. Wydała m.in. antologię "Ludzie oświecenia o języku
i stylu" (1958), "Udział regionów w kształtowaniu się piśmiennictwa
polskiego XVI wieku. Studium z zakresu socjologii pisarstwa" (1967),
"Europejskie źródła teorii językowych w Polsce na przełomie XVIII i XIX
wieku. Studia z dziejów języka i gramatyki" (1978). Pod koniec życia
poświęciła się dokumentowaniu historii harcerstwa.
Składamy serdeczne podziękowanie za przekazany dar i zachęcamy innych
ofiarodawców o wspomaganie naszych zbiorów
W dniu 14.03.2006 miało miejsce uroczyste
otwarcie w Pleszewie nowej siedziby filii Książnicy Pedagogicznej im.
Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Filia obecnie mieści się w Pleszewie
przy ulicy Ogrodowej 13. |